دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

مقدمه

دکوراسیون اتاق خواب به شکل مستقیم در روحیه ساکنین خانه تاثیر دارد. همه ما شب‌ها به اتاق‌ خواب خود پناه می‌بریم، و صبح‌ها نیز پس از باز کردن چشم‌های خود فضای اتاق خواب را می‌بینیم. برای همین دکوراسیون این اتاق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کافی است کمی سلیقه به خرج داده، و المان‌های دکوراسیونی را انتخاب کنید که ارتباط خوبی با یکدیگر داشته باشند

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

نکات جزئی فراوانی در طراحی دکوراسیون برای اتاق خواب وجود دارد. اندازه اتاق خواب، داشتن یا نداشتن پنجره، کمد دیواری، حمام، بالکن و موارد دیگر، همگی در انتخاب دکوراسیون این اتاق تاثیر دارند و یکی از مهمترین آن‌ها که در همه اتاق خواب‌ها نیز مشترک است،  دکوراسیون دیوار اتاق خواب است.

در این مطلب از وبلاگ والینو نکات ساده‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که در طراحی دکوراسیونی که برای اتاق خواب خود در نظر می‌گیرید، بسیار مهم هستند و بخش عمده‌ای از مطلب را هم به یکی از مهمترین اجزای دکوراسیون اتاق خواب یعنی دکوراسیون دیوارها اختصاص می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب فضای خاصی در خانه است و می‌توان گفت شخصی‌ترین اتاق در هر واحد مسکونی است. معمولا وسایلی که در اتاق خواب قرار می‌گیرند محدود بوده و به تخت، دراور، کمد لباس، آباژور یا چراغ خواب، پرده و در مواردی میز کار یا مطالعه خلاصه می‌شوند.

بسیاری از افراد معتقدند که طراحی دکوراسیون دیوارها و سقف اتاق خواب اهمیت زیادی دارد زیرا این اتاق معمولا از سایر اتاق‌ها کوچکتر است و زمانی که در آن هستیم فعالیتی نداریم و به اطراف یعنی در و دیوار متمرکز هستیم.

علاوه بر سقف، پنجره نیز نقش مهمی در اتاق خواب دارد. در حالی که داشتن یک پنجره و نورگیر بودن اتاق خواب می‌تواند یک مزیت باشد، استفاده از پرده و به خصوص پرده‌های شکیل و زیبا در آن توصیه می‌شود. این کار باعث می‌شود ضمن امکان نورگیری، خصوصی بودن اتاق خواب حفظ شده و در آن احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

در ادامه مطلب نکاتی که باید در طراحی دکوراسیون اتاق خواب در نظر داشته باشید را یک به یک بررسی خواهیم کرد.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

از  رنگ‌های محدود و مشخص استفاده کنید

به جای استفاده از رنگ‌های متنوع و تند، بهتر است سعی کنید از رنگ‌های اندک و آرام‌بخش استفاده کنید. انتخاب رنگ مسئله‌ای به شدت سلیقه‌ای است، اما بهتر است در دکوراسیون اتاق خواب یک الگوی رنگی داشته باشید که اجزا و عناصر مختلف در آن از این الگو پیروی کنند. برای مثال اگر از چند طیف رنگ آبی در کنار کرم یا قهوه‌ای همراه با برخی عناصر سفید استفاده می‌کنید، بهتر است این الگو را در مورد تابلوهای روی دیوار، فرش، روتختی و عناصر دیگر نیز پیدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که این الگوی رنگ را در انتخاب همه وسایل و اجزای اتاق خواب از روتختی گرفته تا کاغذ دیواری رعایت کنید.

توجه به دکوراسیون سقف

سقف اتاق خواب «دیوار پنجم» آن محسوب می‌شود. سقف اتاق خواب تفاوت آشکاری با سقف بخش‌های دیگر خانه از جمله آشپزخانه یا حمام دارد. شما هیچ وقت موقع شستن ظرف‌ها به سقف نگاه نمی‌کنید، اما موقع دراز کشیدن حتما به سقف اتاق خواب نگاه می‌کنید. به همین دلیل طراحی سقف، بخش بسیار مهمی از طراحی دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شود. اگر از رنگ برای دیوارهای اتاق خواب خود استفاده کرده‌اید، برای سقف می‌توانید از طیف روشن‌تری از همان رنگ استفاده کنید. این کار تاثیر قابل توجهی در کوتاه‌تر احساس کردن سقف و راحتی اتاق خواب دارد.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

اگر قصد دارید دکوراسیون سقف جذابیت بیشتری داشته باشد، می‌تواند از پوستر دیواری سقفی و الگوهای سه بعدی کاغذ دیواری استفاده کنید. حتی می‌توانید این کار را هنگامی که برای دیوارهای خود از رنگ استفاده کرده‌اید نیز انجام بدهید. کاغذ دیواری‌ سه بعدی دارای طراحی‌های پیچیده و در عین حال بسیار جذابی هستند که می‌توانند باعث شوند بدون احساس خستگی، مدت‌ها سقف را تماشا کنید. به همین ترتیب می‌توانید از پوسترهای مخصوص سقف استفاده کنید. آنها در طرح‌های مختلف و ابعاد گوناگون در دسترس هستند و در زیبایی اتاق خواب تاثیری شگفت‌انگیز دارند.

اتاق خواب را ساده نگه دارید

دکوراسیون اتاق خواب باید همزمان راحتی، زیبایی، و پیچیدگی جالب و مناسبی داشته باشد. از شلوغ کردن آن بپرهیزید و سعی نکنید هر چقدر که می‌توانید به اجزای موجود در آن اضافه کنید. این کار باعث به هم ریختن تناسب اتاق خواب می‌شود. برای راحتی حرکت بهتر است حدود نیم متر فضا بین تخت خواب و دیوار را خالی بگذارید.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

فقط وسایل لازم را در اتاق خواب قرار بدهید. بنابراین آویزها و تابلوهایی که به دیوار می‌زنید بهتر است محدود باشند و دیوار و طرح آن به خوبی مشخص باشند. برای مثال یک تابلو نقاشی دکوراتیو زیبا، یکی دو شی قدیمی یا آنتیک، چند عکس خانوادگی، و چند شمع و گل کافی است، آن را زیادی شلوغ نکنید.

وسایل را به درستی انتخاب کنید

هنگام انتخاب وسایل اتاق خواب مثل تخت خواب، دراور، کمد، آینه و موارد دیگر، مهم‌ترین نکته اندازه اتاق خواب است. اگر یک اتاق خواب کوچک دارید، بهتر است از خریدن تخت بسیار بزرگ اجتناب کنید. به همین ترتیب، اگر اتاق خواب شما بزرگ است، بهتر است از وسایلی استفاده کنید که آن را پر کنند.

بهترین کار هنگام انتخاب وسایل اتاق خواب داشتن ابعاد مشخص برای وسایل است. با این کار به خوبی می‌دانید کدام اسباب‌ها درست انگار برای اتاق خواب شما طراحی شده باشند.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

از پرده‌ها و روتختی‌های لاکچری استفاده کنید

پرده‌ها و روتختی‌ها نقش بسیار زیادی در زیبایی و راحتی اتاق خواب شما دارند. برای همین هنگام انتخاب این عناصر تا حد امکان سعی کنید جذاب‌ترین و زیباترین گزینه‌های موجود را انتخاب کنید. همچنین سعی کنید رنگ و الگوی این اجزا را متناسب با رنگ دیوارها و سقف اتاق خواب استفاده کنید و اگر از کاغذ دیواری با طرح شلوغ استفاده کرده‌اید، طرح پرده و روتختی ساده باشد و بالعکس.

چندین منبع نور در نظر بگیرید

یکی از نکات موثر در زیبایی دکوراسیون اتاق خواب لایه‌بندی نور است. برای این کار چندین منبع نور، مثل آباژور، نور سقف، پنجره و انواع لوستر دیواری در اختیار شما هستند. از طریق این لایه‌بندی به اتاق خواب خود حالت‌های مختلف نور می‌دهید و این کار باعث می‌شود در آن احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

انواع دیوار پوش

یکی از اصلی‌ترین نکات در طراحی اتاق خواب، پوشش دیوارها است. در ادامه چند نوع از پر کاربرد ترین دیوارپوش‌های مناسب برای اتاق خواب معرفی می‌شود که در مراکز معتبر فروش کاغذ دیواری مثل والینو در دسترس شما هستند.

رنگ یا نقاشی

رنگ کردن دیوارها یکی از راه‌های اصلی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شود. با استفاده از رنگ‌های دلباز، می‌توانید راحتی و زیبایی اتاق خواب خود را افزایش دهید. استفاده از یک رنگ با یک حالت بر روی تمام دیوارها ممکن است باعث ایجاد یکنواختی شود. برای پیشگیری از این اتفاق، بهتر است از تکنیک‌های مختلف نقاشی و رنگ دیوار، مثل پتینه، نوارهای رنگی، و یا حتی استنسیل استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

کاغذ دیواری

یکی دیگر از عناصری که در دکوراسیون اتاق خواب کاربرد بسیار زیادی دارد و باعث جذابیت فوق‌العاده دکور اتاق خواب شما می‌شود، کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری با جنس‌ها و طراحی‌های مختلفی در بازار وجود دارد که بسته به طراحی اتاق خواب خود، می‌توانید از آنها استفاده کنید. کاغذ دیواری الگوی به نسبت پیچیده‌تری از رنگ دارد و در جذابیت و زیبایی اتاق خواب شما نقش بیشتری دارد. هنگام انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق خواب، باید دقت کنید که طرحی یکنواخت و خسته کننده انتخاب نکنید. کاغذ دیواری‌های معمولی اغلب دارای الگوهای تکرارشونده هستند و استفاده از آنها ممکن است بعد از مدتی خسته کننده شود. برای همین بهتر است از مرکزی حرفه‌ای مثل سایت والینو خرید کنید که انواع الگوهای به روز با طراحی حرفه‌ای را داشته باشد تا دست شما برای انتخاب باز باشد.

کاغذ دیواری سه بعدی اتاق خواب

یکی از جذاب‌ترین محصولاتی که می‌توانید برای دیوار پوش اتاق خواب خود انتخاب کنید، کاغذ دیواری‌ سه بعدی اتاق خواب است. این انواع کاغذ دیواری دارای طراحی‌های بسیار شکیل و پیچیده‌ای هستند که با توجه به  کارکرد روانی رنگ‌ها و الگوها، طراحی شده‌اند. این نوع کاغذ دیواری دارای حالت پوستر بوده و طرح آن به شکل تکرارشونده اجرا نمی‌شود.

دکوراسیون اتاق خواب | نکات ساده‌ای که به طراحی آن کمک می‌کند

از مزایای مهم استفاده از این نوع دیوارپوش برای اتاق خواب، جذابیت و پیچیدگی طراحی آنها است. هنگامی که از این نوع کاغذ دیوار در اتاق خواب استفاده می‌کنید، به دلیل طراحی سه بعدی آنها، نوعی لایه‌بندی در فضا به وجود می‌آید. هنگامی که از کاغذ دیواری سه بعدی مخصوص اتاق خواب استفاده می‌کنید، این امکان را دارید که اجزای دیگر دکوراسیون اتاق خواب را بسیار ساده نگاه دارید؛ زیرا هر آنچه که از دکوراسیون انتظار داشته باشید را می‌توانید درون این نوع کاغذ دیواری‌ها داشته باشید و در اتاق به اجرا درآورید. از منظره یک جنگل زیبا گرفته تا یک دریاچه وسیع یا آبشار مرتفع و خیلی چیزهای دیگر!

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم چند روش مهم برای بهبود طراحی دکوراسیون اتاق خواب را به شما معرفی کنیم. از لایه‌بندی نور و چراغ‌ها در اتاق خواب گرفته تا استفاده محدود از عکس‌های خانوادگی و اشیاء آنتیک و در نهایت نصب کاغذ دیواری سه بعدی اتاق خواب که از جمله جدیدترین ترندهای دنیا در طراحی دکور اتاق خواب است. با در نظر گرفتن این موارد ساده می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌های سنگین، دکوراسیون جذاب و آرام‌بخشی برای اتاق خواب خود طراحی کنید. اگر قصد دارید از به روزترین طراحی‌های کاغذ دیواری ساده و سه بعدی برای اتاق خواب خود استفاده کنید، محصولات والینو هر آنچه که انتظار دارید را در اختیار شما قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =